Posiłki

i przykładowe jadłospisy

Dziecko to nie „mały dorosły” i dlatego jedzenie dla malucha powinno być odpowiednio dobrane i przygotowane z najlepszych produktów. Pamiętajmy o tym, że to my, dorośli, przez odpowiednie żywienie naszych dzieci i kształtowanie w nich postaw prozdrowotnych, mamy bezpośredni wpływ na ich prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Najlepszym okresem na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest okres przedszkolny.

W „Krasnalu” wszyscy czuwamy nad prawidłowym rozwojem dziecka. Wiemy o tym, że jest to okres zwiększonej aktywności fizycznej i przywiązujemy dużą wagę do żywienia dzieci. Śniadania i podwieczorki są przygotowywane na miejscu. Obiadów dostarcza firma cateringowa „Romaria”.

Nasze jadłospisy są skonstruowane w taki sposób, aby dostarczyć młodemu organizmowi wszystkich niezbędnych do rozwoju składników.
Dzieci codziennie otrzymują:

• mleko lub jego przetwory, w postaci ciepłych mlecznych napojów, jogurtów, serów twarogowych i żółtych. Stosujemy mleko o zawartości 2% tłuszczu,
  • produkty zbożowe z uwzględnieniem pełnoziarnistego pieczywa, płatków owsianych, wafli ryżowych, kasz i ciemnego ryżu,
  • do przygotowania kanapek używamy chudych wędlin, głównie drobiowych oraz jaj (specjalnie do tych celów przygotowanych i dostarczanych przez catering),
  • przez cały rok w naszym jadłospisie znajdują się warzywa i owoce. W okresie wiosenno-letnim królują owoce sezonowe: truskawki, arbuzy, świeże jagody. Ponadto jabłka, gruszki, banany. W sezonie jesienno-zimowym nie zapominany o kiszonkach: rodzimych ogórkach czy surówce z kiszonej kapusty. Nowością w naszym menu podwieczorkowym są świeże, chrupiące warzywa podawane z dipem z jogurtu naturalnego, którym to daniem nasze maluchy były wyraźnie usatysfakcjonowane,
  • zachęcamy również dzieci do jedzenia ryb, z których sporządzane są pasty do pieczywa z dodatkiem twarogu lub świeżych warzyw,
  • unikamy nadmiaru słodyczy, słodkich soków, półproduktów oraz soli,

Uczestniczymy również w programie „Zdrowy przedszkolak”. Bierzemy udział w konkursie II edycji tego programu. Grupa Fraglesów z przedszkola na Kanarkowej wspólnie z wychowawcą ułożyła wiersz o piramidzie żywienia. Nasze dzieci aktywnie uczestniczą w układaniu jadłospisów (szczególnie pomocne w tej kwestii są najstarsze dziewczynki z grupy Fraglesów: Justynka, Hania i Karolinka). Dzieci przygotowują również posiłki (komponują wspaniałe kanapki na swoich talerzach z dostępnych na stole produktów), nakrywają do stołu i sprzątają po posiłkach.
Bardzo chętnie próbują „nowości”, które zawsze podane są w atrakcyjnej formie i często nawiązują do realizowanych w przedszkolu tematów. I tak np. warzywa z dipem jogurtowym zbiegły się w czasie z tematem dinozaurów i dlatego podwieczorek ten został przez dzieci nazwany „Jadłem dinozaurów”.

W przedszkolu spotykamy się również z problemami żywieniowymi dzieci: alergiami na różnego rodzaju pokarmy lub składniki żywności. Jeśli dziecko jest prowadzone specjalną dietą, np. bezmleczną, wówczas istnieje możliwość zamówienia specjalnych posiłków w firmie cateringowej obsługującej przedszkole. Również posiłki przygotowywane w placówce będą uwzględniały zalecenia dietetyczne.

– dietetyk Katarzyna Kielich

Przykładowe jadłospisy

Godziny posiłków to 8.30, 11.30-13.00 oraz 14.30-15.30.

Poniedziałek

• Śniadanie: chleb pełnoziarnisty z masłem, serem żółtym i wędliną, bawarka, jabłka.
  • Obiad: barszcz biały z ziemniakami, spaghetti bolognese, kompot.
  • Podwieczorek: mus z kaszy manny z truskawkami, herbata.

• Śniadanie: jogurt naturalny z musli, chleb z masłem, herbata.
  • Obiad: zupa ogórkowa z ziemniakami, gulasz wieprzowy, kasza, sałatka z buraczków, kompot.
  • Podwieczorek: kanapki z serkiem topionym, arbuzy, herbata.

• Śniadanie: tosty z serem żółtym i szynką, ketchup, papryka, kakao.
  • Obiad: zupa kalafiorowa z makaronem, pierogi z mięsem, kompot.
  • Podwieczorek: kanapki z serkiem waniliowym, gruszki, herbata.

• Śniadanie: kanapki z pastą z makreli i szczypiorku, herbata.
  • Obiad: krupnik na dróbkach z ziemniakami, naleśniki z serem i cukrem, soczek naturalny, kompot.
  • Podwieczorek: koreczki z sera żółtego, wędliny i kiszonego ogórka, herbata.

Poniedziałek

• Śniadanie: chleb graham z masłem, wedliną i żółtym serem, pomidor, kawa na mleku.
  • Obiad: zupa ziemniaczano-porowa z wędliną, spaghetti napoli, kompot porzeczkowy.
  • Podwieczorek: mus z surowych jabłek, wafle ryżowe, herbata.

• Śniadanie: kanapki z jajkiem na twardo, pomidorem i szczypiorkiem, herbata
  • Obiad: krem brokułowy z groszkiem ptysiowym, zraziki wieprzowe, kasza jaglana, marchewka z jabłkiem, kompot malinowy.
  • Podwieczorek: kisiel żurawinowy z owocami, herbata.

• Śniadanie: parówki, ketchup, kanapki z masłem, kakao, papryka czerwona.
  • Obiad: rosół z zacierką, naleśniki z serem, kompot wieloowocowy.
  • Podwieczorek: koreczki z sera żółtego, wędliny, ogórki zielone, chipsy owocowe, herbata.

• Śniadanie: kasza jaglana na mleku, kanapki z miodem, gruszki, herbata.
  • Obiad: zupa pomidorowa z ryżem, makaron wielozbożowy z indykiem i warzywami, kompot z owoców mieszanych.
  • Podwieczorek: kanapki z serkiem kanapkowym z rzodkiewką i szczypiorkiem, banany, herbata.

• Śniadanie: ser biały na słodko, kanapki z masłem, herbata, gruszka.
  • Obiad: krupnik niezabielany z ziemniakami, pierogi z owocami, kompot z czarnej porzeczki.
  • Podwieczorek: kanapki z pastą z zielonego groszku i szynką z z indyka, żółta papryka, herbata.