Złość, wstyd i poczucie winy

Jak odzyskać moc i wybór – w warsztach z Liv Larsson

Terminy:

• 17 i 18 października – I część, godz. 10.00-18.00
  • 19 i 20 października – II część, godz. 10.00-18.00

Miejsce: Kraków, Ogród Harmonii, ul. Przybyszewskiego 13

Prowadzenie: Liv Larsson, certyfikowana trenerka NVC i mediatorka

Tłumaczenie: język polski

Dla kogo?

• dla każdego, kto chce odzyskać moc i wybór w momentach, kiedy odczuwa złość, wstyd i poczucie winy,
  • dla każdego, kto chce pozostać wrażliwym i otwartym na innych zamiast unikać wstydu, złości i poczucia winy,
  • dla każdego, kto chce zwiększyć swoją autentyczność w kontaktach z innymi,
  • dla każdego, kto chce nauczyć się, jak zadbać o swoją potrzebę autonomii, szacunku, akceptacji i przynależności.

Warsztaty oparte są na metodzie „Porozumienia Bez Przemocy”. Dla osób, które nie znają metody, 2-dniowe szkolenie wprowadzające gratis (3-4 października)! UWAGA! 10% zniżki dla członków grupy empatii na ul. Gwarnej oraz uczestników i absolwentów Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii.

Zapisz się

Większość ludzi unika odczuwania wstydu. Bez względu na to czy doświadczasz słabszego czy silnego wstydu, unikanie go odłącza cię od potrzeb i daje poczucie ograniczonego wpływu na życie. By sobie z nim radzić wypracowujemy różne sposoby na unikanie tego uczucia – jesteśmy ulegli, obwiniamy i atakujemy siebie lub innych, buntujemy się – które zamiast nam służyć ranią innych i źle wpływają na nasze samopoczucie.

A może by spojrzeć na wstyd jako na sprzymierzeńca? Który wspiera nas w głębszym i prawdziwszym zaspokajaniu potrzeb, takich jak akceptacja, wspólnota, szacunek, autentyczności i niezależność. Dzięki umiejętności odzyskiwania mocy i wyboru, łatwiej jest wejść w kontakt ze sobą czy drugim człowiekiem, nawet gdy ten jest pod silnym wpływem poczucia winy czy wstydu.

Dzięki warsztatom z Liv Larsson, nauczysz się, jak stanąć twarzą w twarz ze złością i poczuciem winy, których zwykle doświadczamy w połączeniu ze wstydem. Będziemy przyglądać się temu, jak wstyd przeradza się w złość czy poczucie winy i jak sobie z tym radzić. Nauczymy się, jak pozostać wrażliwym i otwartym na kontakt, zachowując swoją moc i wybór.

Dwa ostatnie dni warsztatu poświęcimy na naukę umiejętności komunikowania się z osobami które doświadczają poczucia winy, złości czy wstydu. Będziemy ćwiczyć, jak reagować w sytuacjach, kiedy ktoś próbuje zrzucić na nas winę, oskarża nas bądź też nas unika, nie słucha lub odbiera każde nasze słowo i zachowanie przeciwko sobie.

Będziemy również ćwiczyć, jak prosić o wybaczenie w sytuacjach, kiedy czegoś żałujemy.

Certyfikowana trenerka Porozumienia Bez Przemocy, mediatorka, uczennica Marschalla Rosenberga. Od 1992 roku pracuje jako coach i terener w Europie i poza nią. Napisała 15 książek na temat NVC, w tym jedną na temat złości, poczucia winy i wstydu – „Anger, guilt and shame”, która została wydana w Szwecji w 2010 roku. Trzy z jej książek zostały przetłumaczone na język polski i wydane przez Wydawnictwo Czarna Owca: „Porozumiewanie bez przemocy w mediacjach. Jak być trzecią stroną w konflikcie”, „Porozumiewanie bez przemocy w związkach” i „Wdzięczność najtańszy bilet do szczęścia”. Mieszka na północy Szwecji. Pasjonują ją jazda na nartach biegowych, wspinaczka, joga, natura, jej syn, pisanie i kontakt z innymi ludźmi.

liv-larsson01