dyrektorka przedszkola Krasnal

Od początku istnienia przedszkola najważniejsze było dla mnie rozwijanie sfery społeczno-emocjonalnej dziecka, co w skrócie oznacza – rozpoznawanie przeżywanych emocji, mówienie o nich, wyrażanie ich w sposób przyjazny dla innych, dbanie o realizację własnych potrzeb i dbanie o relacje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych.

Przekonanie o ważności tej sfery obejmowało również rozwój moich kompetencji komunikacyjnych i całego zespołu. Po 14 latach prowadzenia przedszkola mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy dużo – wypracowaliśmy komunikaty oparte na założeniach NVC, strategie zachowań w różnych sytuacjach, realizujemy programy wychowania emocjonalnego, edukację międzykulturową, znajdujemy wciąż nowe sposoby, aby w pełni wyrażać nasze wartości – empatię, szacunek, otwartość, dojrzałość, bezpieczeństwo.

I mogę również powiedzieć, że wciąż jesteśmy w procesie. I wciąż wiele pytań pozostaje aktualnych: jak najlepiej wspierać dziecko w rozwoju, nakłaniając go do podejmowania wyzwań, ryzyka, wychodzenia ze sfery komfortu, zachowując pełen szacunek do jego możliwości i decyzji? Jak równocześnie zaspokajać potrzeby indywidualności i grupy? Gdzie budować granicę pomiędzy bezpieczeństwem a wolnością?

Po to by znajdować lepsze odpowiedzi na te pytania rozwijamy nasze kompetencje. Zdobycie umiejętności trenera komunikacji i coacha pozwala mi bardziej efektywnie prowadzić zespół. Efektem wykorzystywania narzędzi coachingu menadżerskiego, zespołowego i indywidualnego jest podejmowanie przez kadrę nowych wyzwań, nabywanie nowych umiejętności, pełniejszego wykorzystywanie własnego potencjału i rozwijanie go.

U podstaw dążenia do ciągłego rozwoju leży przekonanie, że nie można wychowywać kogoś. Można wychowywać tylko siebie, a poprzez spójność postawy, słów, zachowań, emocji – przekazywać dziecku wartości. Stąd większy akcent nie na to jaki program wybierzemy, ale co komunikujemy dziecku swoim zachowaniem i swoimi wyborami. Uwolnić się od poczucia winy, obwiniania, osądzania, wymagania, aby spotkać siebie ze współczuciem i zrozumieniem potrzeb, które zaspokajamy poprzez nasze działania. I aby zaspokajać je w lepszy sposób, z szacunkiem dla siebie i innych.

Dziękuję wszystkim Współpracownikom, z którymi dzielę te poglądy i wartości, i którzy wspierają mnie w codziennej pracy.

Prywatnie jestem mamą Kuby i Maćka. Lubię spotkania. Lubię chodzić w góry, podróżować, czytać prozę i poezję. Słucham Jarretta i Szostakowicza. Ćwiczę taj-chi, nurkuję, jeżdżę na rowerze i gram w siatkówkę. Doświadczam prawdziwości słów Chaplina „Nie musimy już obawiać się sporów, konfliktów i problemów z samym sobą i z innymi, ponieważ nawet gwiazdy wpadają na siebie, tworząc nowe światy. Dziś wiem, że to jest właśnie życie”.