Zajęcia adaptacyjne

dla nowych dzieci

Dziecko idzie do żłobka lub przedszkola

Okres adaptacyjny to czas dla dziecka i rodzica stopniowego przejścia do nowej sytuacji związanej ze zmianą otoczenia. Dzieci poznają miejsce, swoja salę, rówieśników oraz swojego nauczyciela. Rodzice mają szansę poznać formy i metody pracy stosowane w placówce. W czasie adaptacji dziecko przechodzi przez trzy etapy: najpierw uczestniczy w zabawach wraz z rodzicem, potem rodzic staje się obserwatorem, a w końcu dziecko uczestniczy w zabawie samodzielnie.

Proponujemy Państwu dwie formy zajęć adaptacyjnych:

• prowadzone w ramach sobotniego Klubu Malucha (od kwietnia do czerwca w soboty w godzinach 10-12, płatne)
  • prowadzone w ostatnim tygodniu sierpnia w godzinach 9.30-11.30 lub 16:00-18:00 (bezpłatne).

W tym czasie zapewniamy:

• zabawy swobodne w grupie rówieśników,
  • gry i zabawy ruchowe, plastyczne, muzyczne prowadzone przez nauczyciela (m.in. metodą W. Sherborne),
  • zabawy relaksujące i pogłębiające więź z opiekunem,
  • nauka zasad współżycia z dziećmi i dorosłymi (poprzez zabawę i przy okazji),
  • ćwiczenia rozwijające zmysły: wzrok, słuch, dotyk, równowagę.

Jeżeli dziecko dołącza do grupy w ciągu roku proponujemy, aby na początku przychodziło z rodzicem na 2-3 godziny, a potem, aby rodzic stopniowo się wycofywał. Dziecko, które poczuje się bezpiecznie w nowym otoczeniu, jest gotowe zostać w przedszkolu pod opieką nauczyciela.